Czym są obróbki dachowe?
Budowa dachu ma kluczowe znaczenie dla całej konstrukcji i każda związana z nią decyzja powinna być podejmowana z bardzo dużą rozwagą – od jego wysokości i kształtu, po wybór odpowiedniego pokrycia, aż po wykonanie elementów dodatkowych, w tym również obróbki dachowej, nazywanej również obróbką blacharską, z powodu wykorzystywanego w niej materiału. W tym artykule przyjrzymy się tej ostatniej, niezbyt rzucającej się w oczy, ale odgrywającej niezwykle istotną rolę.
Zacznijmy od pełnionej przez nią funkcji. Obróbka blacharska ma za zadanie głównie uszczelnić dach i skutecznie chronić go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Dlatego stosuje się ją w miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wilgocią, przede wszystkim w postaci deszczu oraz śniegu.
Z czego wykonuje się obróbkę dachową?
Wybór materiału na obróbkę dachową jest niezwykle ważny. Tworzywo powinno być wytrzymałe, stanowiąc skuteczną ochronę dla poszczególnych elementów konstrukcji, a także cechować się odpornością na niszczycielskie działanie wilgoci. Najczęściej wybiera się blachę płaską powlekaną lub blachy aluminiowe (ze względów estetycznych w kolorze możliwie najbliższym reszty dachu). Dobrze, aby była jak najlepszej jakości – trwałością powinna przynajmniej dorównywać pokryciu, aby nie trzeba było dokonywać co jakiś czas jej kosztownej i czasochłonnej wymiany.
Jakie elementy wchodzą w skład obróbki dachowej?
Istnieje wiele różnych elementów, z których mogą składać się obróbki blacharskie. Wszystkie stanowią pewnego rodzaju dodatek do konstrukcji dachu, wpływając pozytywnie na jego właściwości oraz estetykę. Należą do nich między innymi:
- wiatrownice
- kalenice
- mury ogniowe
- blachy okapowe
- pasy nad- i podrynnowe
- zabezpieczenie kominów
- ochrona obrzeży okien
- rynny koszowe
- bariery śniegowe
- uszczelnienie wywietrzników
- obróbka attyk i lukarn
- zabezpieczenie ław kominiarskich
Zasadniczo uszczelnienia w postaci obróbki blacharskiej potrzebują wszystkie fragmenty dachu, w których woda może się gromadzić lub przedostawać się do wnętrza budynku. Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których dodatkowe elementy stykają się z samym dachem: wilgoć może spowodować osłabienie takich łączeń, więc powinny one zostać zabezpieczone z należytą uwagą.